BLOG: Hry zdarma – léto 2017

Tohle měl být původně rychlý článek o hrách zdarma, které se mi povedlo najít při brouzdání internetem, ale už na něm vyšívám týden. V Hradišti se totiž minulý týden odehrála Filmovka, takže jsem se radši věnoval lidem a událostem, kterým jsem mohl čelit tváří v tvář.

Nestěžuju si, ani se neomlouvám. Pouze informuju. Popravdě to byl pro mě docela balzám na duši. Taková příjemná změna rytmu. Zvlášť článek o tom asi psát nebudu. Není skoro o čem. Já jen, že se to jakože stalo, takže… jo.

Tak jdem na to. Předem říkám, že se téměř vůbec nebudu zabývat free-to-play hrama. Ve většině zmíněných titulů není potřeba vůbec nic kupovat a většina z nich také nabízí dostatečné vyžití i v režimu jednoho hráče. Taky se nebudu zabývat zjevnými tituly jako Dota 2 (začíná The International 2017! yay!) nebo Hearthstone. Hlavně půjde o indie hry a abandonware, ale kupodivu se mi povedlo najít i pár AAA titulů, které splňují daná kritéria.

Hry z distribuční platformy Itch.io:

 • Lily: Nádherně animovaná adventura od francouzských studentů game designu. Myslím, že s tím vyhráli i nějaké ceny. Příběh se točí okolo muže, který se snaží se svou dcerkou utéct z města, na které se valí armáda nepřátelského národa. Atmosférou to hodně připomíná druhou světovou. Klidně by mohlo jít o nějaké město na jihu Francie a ten národ by mohli být nacisti. Tento dojem ještě umocňuje fakt, že celý příběh je vyprávěn z pohledu té malé holčičky prostřednictvím jejího deníku a hlasem starší ženy. Hra má sice svoje chyby, pramenící hlavně z toho, že nejde o dílo profesionálů, ale i tak podle mě rozhodně stojí za pozornost.
 • Super Pilot: Poměrně jednoduše popsatelná hra. Jestli znáte sérii Wipeout, budete tu jako doma. Můžete závodit proti počítači, nebo až proti třem dalším hráčům na jednom počítači. A taky si můžete navrhovat vlastní závodní dráhy. Grafika je docela jednoduchá a celá hra je zatím stále ve vývoji, ale jádro hratelnosti je velmi zábavné a to je dobrý začátek.
 • Project Wingman Alpha: Znáte arkádové letecké hry jako Tom Clancy’s HAWX nebo sérii Ace Combat? Tohle je něco podobného. Je to stále v raném stádiu vývoje, ale už teď je to velmi zábavná a odladěná hra. Obsahuje sice zatím jenom jeden mod, ale hraje se to velmi dobře, letadla se hýbají uvěřitelně, nic neblbne, nic neclipuje a díky magické moci Unreal Enginu 4 ta hra už teď vypadá nádherně.
 • Breath of the NES: Prototyp na bázi prvního Legend of Zelda, ve které ale můžete dělat věci z té nejnovější. Na „požádání“ Nintenda to bylo bohužel zaříznuto, ale vývojář, který to má na svědomí, se nevzdává. Takže z toho třeba ještě něco bude.
 • Anchored: Roguelike survival strategie. Máte létající ostrov, na kterém budujete město a dole nebezpečnou džungli, kam posíláte své pěšáky pro suroviny. Nikdy ale nevíte jestli je něco nesežere, takže je musíte vybavit zbraněmi a hlídat. Lidi musí jíst, stavby potřebují suroviny a tak dále. Jde o studentský projekt a v současnosti to není nic víc, než jenom vertical slice, původně zamýšlený pro nějakou herní výstavu, ale za vyzkoušení to stojí.

Hry z distribuční platformy Battle.net:

 • StarCraft: Brood War: Klasický StarCraft legálně, zadarmo a funkční na moderních počítačích. Se vším všudy. Jasně, není to ten remaster, co zanedlouho Blizzardi vydají, ale… je to zadarmo. A navíc jsou ty hry vzájemně kompatibilní.
 • StarCraft II: Starter Edition:
 • Jo, je to starter a to zní jako glorifikovaná demoverze. Ze všech podobných verzí, které Blizzardi nabízejí, je tahle ale největší. Jediné co nemáte k dispozici, je kampaň a ranked zápasy. Jinak můžete dělat úplně všechno. Chcete hrát mulťák? Můžete. Chcete hrát archona? klidně. Chcete hrát mody? Máte k dispozici celý marketplace pro fanouškovský obsah, kde mimo jiné najdete totální konverzi SC2, která z něj dělá v podstatě MMORPG, nebo třeba remake Warcraftu 3. Zdarma.

Hry z distribuční platformy Steam:

 • Everlasting Summer: Nádherně kreslená vizuální novela od ruských anime fanoušků ze studia Soviet Games. Moskevský asociál usne v autobuse a probudí se jako teenager na pionýrském táboře. Chápu, že konverzační adventury a vizuální novely nesednou každému, ale jestli máte rádi dobré příběhy, záhady a světy, které jsou jiné, než jak se na první pohled jeví, dejte tomu šanci. A stáhněte si tento patch.
 • Sunrider: Mask of Arcadius: Anime bullshit, napodobující Mass Effect a tahové strategie jako HoMaM. Obsahuje otravné archetypální charaktery. Hrát pouze na vlastní nebezpečí.
 • Gigantic: Jediná pravá free-to-play hra v tomto seznamu. V podstatě něco jako kdyby Overwatch nebo Paladins bylo víc MOBA, ale ne tolik jako Smite. Ještě jsem se k tomu nedostal, ale viděl jsem pár livestreamů a vypadá to zábavně. Navíc mají docela v pohodě finanční model.

Samostatně distribuované hry:

 • Diaspora: Shattered Armistice: Kdysi dávno existovala totální konverze Freespace 2, jménem BSG: Beyond the Red Line. Bohužel jsme z ní nikdy nedostali víc, než demo, ale pak se po letech zjevilo tohle. Už nejste součástí letové skupiny Battlestar Pegasus, ale létáte na nové lodi, která se v seriálu nikdy neobjevila. Můžete od toho čekat dobrý příběh, špičkovou vesmírnou akci a stále ještě použitelnou grafiku. Původní Freespace 2 už je málem tak staré, že by si mohlo kupovat alkohol, ale vývojářům Diaspory se z něj povedlo vymačkat maximum.
 • OpenRA: Open source remake klasických her od studia Westwood. Můžete hrát klasický C&C: Tiberian Dawn, první Red Alert a Dune 2000. V budoucnu navíc přibude C&C2: Tiberian Sun a Red Alert 2. To všechno se zmodernizovaným rozhraním, upravenýma herníma mechanikama a balancem. Primárně je to zaměřené na multiplayer, ale jde tam hrát i kampaně. Ke spuštění jsou sice potřeba data z původních her, ale minimální verzi si klient hry umí stáhnout sám.

Abandonware:

 • MechWarrior 4: Mercenaries: Poslední z klasických MechWarriorů konečně spolehlivě funguje na moderních Windows. Za tímto odkazem najdete návod ke zprovoznění této klasiky mezi střílečkami pro ty, co se nebojí přemýšlet. Původně bylo MW4M normální placená AAA hra, pak to před lety vydali volně k rozebrání, a po několika letech to, pokud vím, bez jediného slova přestali distribuovat a vykašlali se na to. Takže Je to technicky stále freeware? Možná? Nevidím důvod proč ne? Starší díly série jsou možná taky volně dostupné, ale popravdě jsem je nehledal, takže to s jistotou říct nemůžu.
 • Albion: Klasické Sci-Fi/fantasy RPG, které je stejně staré jako můj bráška. Herní mechaniky už sice poněkud zestárly, stejně jako grafika a ovládání, ale stále se jedná o jedno z nejlepších RPG vůbec. Pokud to překousnete, dostane se vám do rukou příběh o ekologii, o ceně ochrany životního prostřední a o bezohledných korporacích, kterým jde jenom o zisk.
 • Colony 28: Česká hardcore side-scrolling střílečka, zavánějící postapem. Jako žlutý kyborg se musíte prostřílet velmi obtížnými levely a snažit se nevyrvat si vlasy čirou frustrací z hlavy. Nedávno to hráli na Games.cz v Retro Gamesplayi, během kterého to taky původní vývojář uvolnil na veřejnost. Odkaz na video máte tady.

Ještě bych chtěl zmínit pár sezónních akcí. Pokud si vytvoříte účet na Originu, můžete začít sbírat hry, které rozdávají „On the House.“ Je jich sice jenom pár za rok, ale občas si tam můžete přijít na zajímavé kusy. třeba původní NfS: Most Wanted nebo nějaké staré hry. Dále ještě GOG.com občas rozdává hry a v neposlední řadě je Chrono.gg, kde můžete každý den sbírat mince, za které si pak koupíte indie hry. Není třeba nic platit. Stačí tam jednou denně zajít a zmáčknout tlačítko. Ten systém je nastavený tak, abyste se každý den vrátili a podívali se jaká hra je na prodej za reálné peníze.

A kdybyste chtěli nějaké pořádné hry na smartphone, tak Sega začala na Android a iOS vydávat svoje klasické hry. Úplně zdarma. Musíte se sice dívat na reklamy, ale nemusíte platit ani korunu. Ze všech her co zatím vydali mám nejradši asi první Sonic the Hedgehog, skákačku, která nám kdysi na začátku 90. let představila jednoho modrého ježka, co musí utíkat rychle. Ach, ty hodiny co jsem u té hry proseděl, když jsme ještě měli Mega Drive…

Tak to by bylo. Ještě muzika:


Půlka z vás ještě určitě koncert Hatsune Miku neviděla. Tak si užijte trochu bizáru.

Poroučím se. Zas někdy.

Image Sources:
[Danbooru]
[IMG]
[IMG]
[IMG]
[Itch]
[IMG]
[IMG]
[IMG]
[IMG]
[IMG]
[IMG]
[IMG]
[IMG]
[Danbooru]

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.